Rewolucja u Intela? Nowe Core i3 dogania wydajność Core i7 sprzed kilku lat?
Autor: Marek Chmielarz
15-10-2019
Blog Category
Rewolucja u Intela? Nowe Core i3 dogania wydajność Core i7 sprzed kilku lat?

Do sieci wyciekły pierwsze benchmarki desktopowego procesora Intel Core i3 10. generacji. Co zdradzają ujawnione dane? Szykuje się kolejna rewolucja wśród produktów Intela?

Konkurencja napędza rozwój

W branży informatycznej, szczególnie w segmencie procesorów, przez ostatnie kilka lat mieliśmy małą stagnację. Intel wypuszczał z czasem nowe procesory, jednak wzrost wydajności był znikomy i usprawnienia dotyczyły przede wszystkim architektury oraz zarządzania energią. Przez taki stan rzeczy, większość konsumentów dość niechętnie podchodziła do tematu wymiany sprzętu "na lepszy model", zwłaszcza, że wymagało to wymiany płyty głównej, a w wielu przypadkach również pamięci RAM. W efekcie stosunek kosztu upgrade'u sprzętu do przyrostu wydajności nie był zbyt korzystny i znaczna część użytkowników, którzy kupili highendowy komputer za czasów 2/3 generacji procesorów Intel nie miała większych powodów do zakupu nowego sprzętu, zwłaszcza wtedy, gdy ich komputer służył głównie za centrum domowej rozrywki. Za przykład niech posłużą wymagania sprzętowe nadchodzącej gry Red Dead Redemption 2, gdzie minimalna specyfikacja zakłada i5 drugiej generacji(procesor z 2011 roku), a zalecana i7 czwartej generacji(2013 rok).

Strefa komfortu Intela - dobrze jest, jak jest

Z czego wynikał ten "przestój" technologiczny? Intel czuł się dość pewnie na rynku procesorów, główna konkurencja - AMD nie stanowiła większego zagrożenia dla ich produktu, więc mogli sobie pozwolić na maksymalne "wydojenie" ich CPU. Usprawnienia w zarządzaniu energią pomiędzy kolejnymi generacjami pozwoliły na stopniowe zwiększenie taktowań ich procesorów i to głównie z tego wynikał przyrost mocy obliczeniowej w nowszych produktach. 

Przez wiele lat - od 2010, gdy premierę miała pierwsza generacja procesorów Intel Core, aż do 2017, gdy ukazała się siódma generacja, ilość rdzeni i wątków w poszczególnych seriach procesorów Intela nie przechodziła żadnych zmian i wyglądała następująco:

Intel Core i3 - 2 rdzenie 4 wątki
Intel Core i5 - 4 rdzenie 4 wątki
Intel Core i7 - 4 rdzenie 8 wątków

Mówimy więc, aż o 7 latach, gdzie rozwój technologiczny w procesorach Intel Core sprowadzał się do wprowadzania nowszego procesu technologicznego, co pozwalało na zachowanie wydajności przy mniejszym poborze prądu, co z kolei pozwalało podbijać taktowania kolejnych procesorów. Poza tym w międzyczasie dodano wsparcie dla nowszych technologii takich jak pamięć DDR4 czy nowsze standardy złączy PCie, SATA, USB itd., co również w pewnym stopniu przyczyniło się do zwiększenia ogólnej wydajności komputerów(szczególnie szybsza pamięć operacyjna DDR4). 

AMD Ryzen - nowy pionek starego gracza

Mija 7 długich lat i nagle okazuje się, że konkurencja nie śpi. Pojawia się pierwsza generacja procesorów Ryzen od AMD, która zrobiła ogromne zamieszanie na rynku. Konsumenci w końcu dostali na prawdę mocno konkurencyjny produkt, który oferował bardzo zbliżoną wydajność, zachowując przy tym odczuwalnie niższą cenę, a dodatkowo - co dla wielu najważniejsze - obietnicę, że z premierą kolejnych generacji procesorów Ryzenów nie będzie konieczna zmiana płyty głównej. Jakby tego było mało nazewnictwo nowych procesorów AMD było tak dobrane, aby konsumenci nie mieli wątpliwości, z którym procesorem Intela ma konkurować dany produkt, do wyboru mieliśmy więc:

AMD Ryzen 3 - 4 rdzenie 4 wątki 
AMD Ryzen 5 - 4 rdzenie 8 wątków lub 6 rdzeni 12 wątków
AMD Ryzen 7 - 8 rdzeni 16 wątków

Gołym okiem widać, że AMD przy projektowaniu nowych procesorów miało jasny cel - nasze procesory muszą być lepsze niż produkty Intela. Czy im się to udało? Tutaj zdania są podzielone, Ryzeny oferują większą ilość rdzeni w podobnym segmencie, jednak wydajność pojedynczego rdzenia jest nieco wyższa w Intel Core, co koniec końców sprawdza się do stwierdzenia "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nie każda aplikacja jest pisana pod wykorzystanie wielu rdzeni, więc nie wszędzie dodatkowa moc będzie wykorzystana, w efekcie w niektórych zastosowaniach szybszy był Intel(szczególnie gry komputerowe), a w innych Ryzen(renderowanie video itp.).

ale...

przewaga Niebieskich w grach zazwyczaj zamykała się w kilku procentach i jeżeli ktoś celował w 60FPS w najnowszych tytułach to nie zauważył różnicy, natomiast różnicę cenową zauważy każdy. Dla porównania ceny Intel Core i7 siódmej generacji w momencie premiery wahały się od $117 do aż $168 w zależności od modelu, natomiast AMD Ryzen 3 był wydatkiem od $109 lub $129 w wersji o wyższym taktowaniu. Oczywiście są to ceny podane dla USA, w Europie różnica była jeszcze większa i nawet zakładając, że reszta komponentów kosztuje tyle samo w obu przypadkach, tak AMD obiecywało(i z resztą z tej obietnicy się wywiązało), że kolejne generacje procesorów Ryzen nie będą wymuszały na użytkownikach zmiany płyty głównej, więc zestaw oparty na procesorze od Czerwonych był bardziej przyszłościowy - po pierwsze ze względu na ułatwiony upgrade CPU w przyszłości, a po drugie ze względu na kierunek rozwoju gier i aplikacji - coraz więcej z nich wykorzystuje więcej niż 2 czy 4 rdzenie procesora. 

AMD przeprowadza rewolucję w... procesorach Intela

Śmiałe działania ze strony AMD i nieustanna praca nad udoskonalaniem swoich procesorów, których wydajność coraz bardziej zbliżała się do konkurencji, sprawiły, że Intel w końcu podjął kroku w kierunku prawdziwej rewolucji w swoich produktach. Tak jak przez wiele lat główną zmianą pomiędzy generacjami była liczba przy mnożniku zegara procesora, tak wraz z premierą ósmej generacji procesorów Intel w końcu zdecydowano się na zwiększenie liczby rdzeni i obecnie line up Intel Core wygląda następująco:

Dla ósmej generacji

Intel Core i3 - 4 rdzenie 4 wątki 
Intel Core i5 - 6 rdzeni 6 wątków
Intel Core i7 - 6 rdzeni 12 wątków

Dla dziewiątej generacji

Intel Core i3 - 4 rdzenie 4 wątki + Turbo Boost, który wcześniej był zarezerwowany dla i5 oraz i7
Intel Core i5 - 6 rdzeni 6 wątków
Intel Core i7 - 8 rdzeni 8 wątków - co ciekawe bez Hyper Threadingu, który zawsze był obecny w tej serii 

oraz, po raz pierwszy w segmencie stricte konsumenckim

Intel Core i9 - 8 rdzeni 16 wątków

Widać więc, że Intel potrzebował zdrowej konkurencji, aby zmotywować się do usprawnienia swojego produktu i efekty są widoczne gołym okiem. Wydajność Core i3 dziewiątej generacji dogania i5, które znamy z "ery stagnacji", natomiast poziom cen, chociaż nieco wyższy to nadal odpowiednio skaluje się pomiędzy i3, i5, i7 oraz i9. Warto również wspomnieć, że rewolucyjna ósma generacja pojawiła się raptem kilka miesięcy po premierze generacji siódmej, jakby Intel wręcz czekał na jakiś ruch ze strony AMD.

Comet Lake - rewolucji ciąg dalszy 

Obecnie na rynku procesorów mamy przeciwną sytuację niż w latach 2010 - 2017. Producenci z premierą każdej kolejnej generacji procesorów pokazują nowinki, dokładają rdzenie, znacznie usprawniają architekturę i dostarczają rozwiązania, dla których warto dokonać upgrade'u sprzętu, szczególnie jeżeli chcemy być na bieżąco. 

W ofercie AMD pojawił się nowy produkt - Ryzen 9, który jest odpowiedzią na i9 wprowadzone przez Intel w dziewiątej generacji i9. Dziewiątka w nazwie oraz to, że są topowymi propozycjami obu producentów to nie jedyny wspólny mianownik tych produktów, taka sama była również ich cena na premierę - dokładnie $499. Tutaj jednak podobieństwa się kończą i zaczynają się poważne rozbieżności. Konsumencka wersja Intel Core i9(czyli taka, która pasuje pod "zwykłe" płyty główne) w tej cenie oferuje układ 8 rdzeni i 16 wątków, natomiast Ryzen 9, który również zalicza się do procesorów konsumenckich to 12 rdzeni i 24 wątki! Różnica jest na prawdę spora, to już nie są dwa dodatkowe wątki, które oferował Ryzen 3 w porównaniu do Intel Core i3. Ryzen 9 jest dostępny również w wersji 16 rdzeniowej i 32 wątkowej, jednak tutaj cena jest już wyższa(749 dolarów), z tym, że to nadal procesor konsumencki i Intel na ten moment nie ma czym odpowiedzieć na tak mocnego zawodnika. 

Co to oznacza dla konsumentów? Odpowiedź jest prosta, Niebiescy będą musieli wprowadzić kolejną rewolucję, aby nie zostać w tyle i jak donoszą najświeższe przecieki na temat nadchodzącej, dziesiątej generacji Intel Core, tak właśnie będzie. 

Intel Core i3-10100 - gdy młodszy brat przerasta starszego

Na ten moment wiemy już, że premiera najnowszej generacji procesorów Intel Core ma się odbyć na początku przyszłego roku, a w branży IT, czym bliżej do premiery, tym więcej informacji wycieka do sieci.

Najświeższe doniesienia są dość niespodziewane - najnowszy Intel Core i3 będzie wyposażony w 4 rdzenie i 8 wątków o taktowaniu 3,2GHz, mowa więc o układzie, który do 2017 roku był zarezerwowany dla najmocniejszych w tamtym czasie procesorów Intel Core i7! Reszta danych, które pojawiły się w bazie SiSoftware zdradza, że procesor będzie wyposażony 4x 256KB pamięci L2 oraz 6MB pamięci L3.

Co to oznacza dla nas, konsumentów?
Przede wszystkim to, że w cenie sprzętu na poziomie "Entry-Level" dostajemy wydajność, która do niedawna była zarezerwowana dla entuzjastów. Oczywiście można spekulować, że z czasem taka wydajność już nie będzie klasyfikować się do highendu w procesorach konsumenckich, co jest oczywiste, w końcu rozwój jest nieunikniony, jednak przypominam, że zdecydowana większość najnowszych gier i aplikacji w zalecanych wymaganiach ma właśnie procesory czterordzeniowe i to zazwyczaj bez hyper threadingu(czyli do niedawna poziom i5, który najnowsza i3 przekroczy) i póki właśnie takie konstrukcje siedzą w komputerach większości użytkowników to możemy być spokojni o wydajność w przyszłości, w końcu producentom gier i oprogramowania też zależy, aby jak najwięcej osób było w stanie uruchomić ich produkty. 

Nieco wcześniej mieliśmy już pierwszy przeciek informacji, który sugerował, że i3 dostanie 4 rdzenie oraz 8 wątków, jednak nie była to całkowicie pewna informacja i benchmark procesora i3-10100, który pojawił się w bazie SiSoftware różni się nieco w kwestii taktowania w porównaniu do wcześniejszych spekulacji, więc nie można brać tych danych jako 100% pewnych, aczkolwiek najprawdopodobniej Comet Lake przyniesie nam i5 wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków, i7 w układzie 8/12 oraz dziesięciordzeniowe procesory i9 również wyposażone w Hyper Threading. 

AMD vs. Intel - Czerwoni konta Niebiescy

Jak widać konkurencja potrafi działać cuda, miejmy nadzieję, że licytacja na rdzenie, wątki oraz moc obliczeniową będzie zażarta niczym w "Grze w ciemno", a producenci jeszcze nie raz miło nas zaskoczą. Liczymy również na to, że w segmencie kart graficznych Czerwoni utrą nieco nosa Zielonym.

Na którego producenta Wy stawiacie? Planujecie zmianę procesora jeżeli potwierdzą się przecieki nt. procesorów Intel, czy jednak Ryzen ze swoim Zen2 jest bardziej korzystną opcją? A może nie zamierzacie gonić za nowościami i zostajecie na swojej obecnej platformie? Dajcie znać w komentarzach. 

Dodaj komentarz