Tanie granie - Abonamentowy dostęp do gier
Autor: Marek Chmielarz
03-10-2019
Blog Category
Tanie granie - Abonamentowy dostęp do gier

Co zrobić jeżeli nasz budżet na gry komputerowe jest niski, a mimo to chcielibyśmy pograć w prawdziwe tytuły AAA? Przyglądamy się możliwym rozwiązaniom.

Cyfrowa dystrybucja - furtka dla oszczędnych graczy

Abonament na gry? Sprawdzamy możliwości

XXI wiek przyniósł dużą rewolucję w kwestii sprzedaży gier komputerowych. Kiedyś jedną dostępną opcją był zakup fizycznej kopii gry w sklepie, dzisiaj, w dobie cyfrowej dystrybucji, mamy możliwość kupienia gry bez wychodzenia z domu, z automatyczną płatnością prosto z naszego konta bankowego. Dla graczy to duża oszczędność czasu, dla twórców gier oszczędność środków przeznaczonych na dystrybucję, co dla mniejszych, czasami jednoosobowych wydawców oznacza możliwość zaistnienia na rynku, co w czasach fizycznie sprzedawanych krążków byłoby dużo bardziej kosztowne i w efekcie często niemożliwe. 

Sprzedaż cyfrowych kopii gier odbywa się za pośrednictwem platform cyfrowej dystrybucji takich jak Steam, Epic Game Store, GOG Galaxy, Origin czy uPlay, gdzie niektóre z nich są platformami otwartymi, oferującymi gry wielu różnych wydawców(np. Steam, Epic Game Store), inne zaś służą do sprzedaży gier konkretnych wydawców(np. Origin - EA Games, uPlay - Ubisoft).

Co poza dystrybucją gier? Zazwyczaj takie platformy poza samą sprzedażą oferują także funkcje społecznościowe - lista znajomych z czatem, możliwość śledzenia postępów w grach naszych znajomych, w niektórych przypadkach forum nt. danej gry, możliwość zostawienia recenzji, które są świetnym źródłem niezależnych informacji w przypadku, gdy wahamy się przed wyborem gry, posprzedażową obsługę gier w postaci dostępu do aktualizacji bądź możliwość zwrotu, zapisywanie stanu gry w chmurze, a także, co najważniejsze w kontekście naszych rozważań, abonamentowy dostęp do gier, a nie rzadko możliwość przypisania wybranej gry do naszej biblioteki za darmo.

Abonamentowy dostęp do gier - jak to działa?

Dokładnie tak jak brzmi. Wiele platform dystrybucji cyfrowej oferuje możliwość dostępu do określonej biblioteki gier w ramach miesięcznego abonamentu. Wystarczy założyć konto, podpiąć kartę płatniczą, aktywować usługę(zazwyczaj najkrótszy okres to miesiąc) i już możemy pobierać jedną z udostępnionych w ramach abonamentu gier. Dodatkowo standardowo w większości wypadków usługa ma włączoną opcję auto odnawiania na kolejny okres, więc w zasadzie, jeżeli planujemy korzystać z abonamentu cały czas to możemy zapomnieć o kolejnych płatnościach. 
Jakich gier za jaką kwotę możemy spodziewać się w ramach abonamentu? Poniżej przedstawiamy małe zestawienie najpopularniejszych usług dostępnych na rynku.

Xbox Game Pass dla PC(beta)

Xbox Game Pass od firmy Microsoft, jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu, jednak dotychczas większość tytułów oferowanych w abonamencie były dostępne tylko na Xbox One. Od niedawna pojawiła się wersja usługi przeznaczona stricte dla PCtów, konkretnie dla tych, które działają na Windows 10. W ofercie znajdziemy gry zarówno wydane przez sam Microsoft jak i tytuły innych twórców. Co ważne w ramach abonamentu dostajemy dostęp do każdej gry Xbox Game Studios w dniu ich premiery!

Cena:
18,99zł/mc, obecnie w ramach promocji 4zł/mc! Po wyjściu usługi z bety, cena najprawdopodobniej będzie wynosił 40zł/mc, tak jak w wersji Xbox. Sprawdź aktualna ofertę.

Gry:
W chwili pisania tego tekstu lista gier dostępnych w ramach abonamentu wynosi dokładnie 144 pozycji, jednak możemy mieć pewność, że będzie ich więcej. Największymi tytułami dostępnymi w abonamencie są Gears 5(2019), Metro Exodus(2019), Kingdom Come: Deliverance(2018). Sprawdź pełną listę gier.

Subiektywna ocena opłacalności:
Obok tej oferty ciężko przejść obojętnie, szczególnie w obecnej cenie niecałych 20zł. Już teraz wśród dostępnych gier znajdziemy wiele najnowszych tytułów AAA, a dodatkowo Microsoft obiecuje, że wszystkie ich gry, będą trafiały do usługi w dniu ich premiery, a jak wiadomo w obecnych czasach premierowa cena gier często przekracza 200zł. 
Dla przykładu, premierowa cena Gears 5 wyniosła 215zł, więc ponad 10 razy więcej niż obecna cena za miesięczny dostęp do Xbox Game Pass!

Czy wykupiłbym abonament Xbox Game Pass?
Zdecydowanie tak! Nawet biorąc pod uwagę cenę 40zł/mc, która może obowiązywać po skończeniu bety.
W bibliotece dostępnych gier jest sporo hitów, które znajdują się na mojej osobistej liście "must have", dodatkowo nawet gdy już przejdziemy te wielkie, fabularne tytuły, to mamy do dyspozycji Forze Horizon 4, która jest uznawana za najlepszą wyścigową grę arcadową wśród wszystkich dostępnych na rynku i która ma mocno rozwinięte tryby multiplayer. 

Origin Access Basics i Premier 

Usługa oferowana przez EA Games, która daje nam natychmiastowy dostęp do ponad 200 wyprodukowanych przez tę firmę tytułów. Poza dostępem do gier otrzymujemy również 10% zniżki na zakupy na platformie Origin. W tym przypadku do wyboru mamy dwa rodzaje abonamentu - Basic oraz Premier. W tej drugiej wersji dostajemy nielimitowany, wcześniejszy dostęp do najnowszych gier tego studia, natomiast w przypadku wersji Basic dostęp ten jest ograniczony do 10 godzin. 

Cena:
Wersja Basic kosztuje 14,99zł/mc lub 79,99zł jeżeli zdecydujemy się na wykupienie abonamentu na cały rok.
Za wersję Premier przyjdzie nam zapłacić 59,90zł/mc lub 419,90zł za cały rok z góry. Sprawdź aktualną ofertę.

Gry:
W tej chwili w bibliotece Origin Access Basics znajduje się 218 tytułów, a w wersji Premium o 10 więcej. W wersji Basic na szczególną uwagę zasługuje obecność Battlefield V(2018), Anthem(2019) czy też świetne A Way Out(2019). Natomiast dla osób, które zdecydują się na wersję Premier oddano do dyspozycji najnowszą odsłonę słynnej footballówki - FIFA20(2019). Warto pamiętać, że z czasem gry dostępne tylko w opcji Premier przechodzą do tańszego Basics. Sprawdź pełną listę gier.

Subiektywna ocena opłacalności:
Gry dostępne w Origin Access pozostawiają mieszane uczucia. Z jednej strony mamy tutaj najnowsze tytuły od EA Games, jednak jednocześnie znajdziemy tutaj również starsze odsłony FIFY, BF czy The Sims, które należą do tych gier, które żyją dopóki nie pojawi się nowa odsłona, więc spokojnie można uznać je za "zapychacze". Nie są to gry, które kupuje się dla fabuły, a gameplay oraz ilość graczy na serwerach w trybie multiplayer jest największa tuż po premierze co zmusza nas do wykupienia Origin Access Premier. Wybór gier stricte fabularnych wydaje się być spory, mamy tutaj serie takie jak Crysis, Dead Space, Titanfall czy Need For Speed, jednak większość z tych tytułów miała premierę już jakiś czas temu i da się je kupić nawet poniżej 10zł w różnego typu wyprzedażach i promocjach.

Czy wykupiłbym abonament Origin Access Basics lub Premier?
Origin Access Basics, jednak tylko w dwóch konkretnych sytuacjach - w momencie, gdy naszła by mnie ochota na przejście którejś z gier dostępnych w usłudze, a jej cena jako pojedynczej gry byłaby wyższa niż wykupienie abonamentu(Oczywiście zakładając, że miesiąc to wystarczający czas, aby tę grę przejść) lub gdybym chciał sprawdzić czy warto kupić jedną z najnowszych produkcji, do której Basics daje 10 godzin dostępu.
Na pewno nie wykupiłbym Origin Acess Premier. Cena jest dość spora, a większość obecnie wydawanych przez EA tytułów to gry - usługi, które żyją do wydania następnej części, dla zagorzałych fanów flagowych serii tego studia, którzy oddają się rozgrywce w trybach multiplayer i kupują każdą najnowszą odsłonę zdecydowanie taniej wychodzi zakupienie konkretnej gry niż granie w nią w ramach  abonamentu.

uPlay+

Tak jak Origin Access skupiał się na tytułach EA Games, tak uPlay+ to usługa oferowana przez Ubisoft, więc znajdziemy tam tylko gry wydawane przez to studio. Natychmiastowy dostęp do ponad 100 gier, a większość z nich to duże, flagowe tytuły konkretnych serii. Co więcej wykupienie abonamentu daje również możliwość rozpoczęcia zabawy w najnowsze gry 3 dni przed ich oficjalną, sklepową premierą, a także dostęp do wersji beta nadchodzących produkcji. Warto również wspomnieć, że wszystkie gry są oferowane w ich kompletnych/złotych edycjach, w zestawie ze wszystkimi DLC.

Cena:
Obecna cena to 14,99EUR/mc co daje ok. 65zł. Sprawdź aktualną ofertę.

Gry:
Na ofertę gier w tym abonamencie składa się 114 tytułów, najmniej z dotychczas wymienionych usług, ale jednocześnie jest tutaj również najmniej "zapychaczy", znaczna większość tytułów to prawdziwe, duże tytuły AAA, które warto ograć. Zauważmy, że dostajemy również dostęp do świeżo wydanej gry Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint(2019) w wersji Ultimate, której cena obecnie wynosi ok 380zł. Poza tym możemy zagrać we wszystkie gry serii Far Cry, Assassins Creed czy też Anno, łącznie z ich najnowszymi wydaniami z DLC. Sprawdź pełną listę gier.

Subiektywna ocena opłacalności:
Chociaż cena uPlay+ jest najwyższa z omówionych tutaj propozycji, to jednak oferta gier jest świetna i dość uniwersalna. Myślę, że każdy gracz znajdzie tutaj coś dla siebie. Dodatkowo Ubisoft obiecuje wcześniejszy dostęp do swoich najnowszych gier i to w wersjach kompletnych z dodatkową zawartością. Jeżeli ktoś jest fanem produkcji tego studia i zazwyczaj kupuje ich gry na premierę to warto zastanowić się nad wykupieniem abonamentu. 

Czy wykupiłbym abonament uPlay+?
Szczerze mówiąc, ciężko powiedzieć :) Jestem fanem produkcji Ubisoftu, jednak trzeba mieć świadomość, że flagowe, typowo fabularne serie takie jak Assassins Creed, Far Cry czy Watchdogs to na prawdę duże tytuły i może się okazać, że ciężko będzie je przejść w ciągu miesiąca, a przy cenie 65zł za miesięczny dostęp w całkowitej kalkulacji możemy wyjść "na minus" względem kupna danej gry, szczególnie jeżeli nie jest to najnowsza odsłona danej serii.
Stosunek ceny abonamentu do dostępnych gier jest świetny, jednak najbardziej opłacalnym momentem na wykupienie abonamentu jest chwila przed premierą gry, która nas interesuje. Premierowa cena zazwyczaj jest dość spora, szczególnie w kompletnych edycjach i przyjmując średnią cenę na poziomie ok. 250zł mamy 3 miesiące na przejście danej gry w ramach abonamentu zanim zapłacimy więcej niż za zakup pojedynczej gry. 

Który abonament wybrać? - krótki, osobisty poradnik

Skoro znamy już ofertę większości dostępnych obecnie abonamentów, to którą z nich powinniśmy wybrać? 
Oto mój osobisty sposób na obliczenie opłacalności:

Krok 1. - Jaką grę chciałbym przejść?

Jeżeli już wiemy jaki na jaki tytuł mamy "ochotę" to trzeba sprawdzić czy jest on dostępny w którymś z abonamentów. Jeżeli jest to gra od EA Games, Xbox Game Studios czy od Ubisoftu to od razu wiadomo, że na pewno znajdziemy tę grę w którymś z abonamentów.
Na potrzeby przykładu wybierzemy 3 gry, gdzie każda z nich znajduje się w jednym z abonamentów.

Wybrane gry to: Metro Exodus(Game Pass), Need For Speed: Payback(Origin Access Basics), oraz Assassins Creed: Odyssey(uPlay+)

Krok 2. - Ile czasu zajmie mi przejście danej gry?

W sieci znajdziemy stronę "How long to beat", gdzie gracze wprowadzają swoje czasy gry do uzupełnienia na pewnym poziomie np. sam główny wątek lub ukończenie gry na 100%. Ile czasu według danych tej strony potrzebuję na te gry?

Metro Exodus to ok 22 godziny, tutaj przyjmuję ukończenie głównej fabuły oraz wątków pobocznych.

Need For Speed: Payback to ok 19h, tutaj przyjmuję sam główny wątek.

Assassins Creed: Odyssey to 78h na przejście głównej fabuły i wątków pobocznych podstawowej wersji gry, natomiast przejście DLC, które również oferowane są w uPlay+ to dodatkowe ok 40h, także niemal 120h! Co jest jak najbardziej możliwe, ponieważ obecnie ogrywam Assasins Creed: Origins i po przejściu głównego wątku mam "na liczniku" 90 godzin :) 

Teraz należy wykonać szczery "rachunek sumienia" ;) Ile czasu jesteśmy w stanie poświecić na oddanie się rozgrywce? 

Ja osobiście oceniam swoje "możliwości" na średnio 2 godziny dziennie. Więc dla wybranych tytułów potrzebowałbym:

Metro Exodus ok. 11dni, NFS: Payback ok. 10 dni, Assasins Creed: Odyssey ok. 60 dni

Krok 3. - Ile zapłacę za zakup gry, a ile, według obliczeń, za abonament?

Aby ukończyć Metro Exodus wystarczyłby mi tylko miesiąc abonamentu, który obecnie kosztuje 4zł, zakup gry to koszt według ceneo to 185zł! W tym wypadku wybieram jednoznacznie abonament!

Do przejścia NFS: Payback podobnie wystarczy mi wykupienie usługi Basic na miesiąc, zapłacę więc 14,99zł, a za samą grę musiałbym zapłacić 57,00zł. Różnica już mniej imponująca, ale nadal wybiorę abonament.

Na najnowszą odsłonę Assassins Creed potrzebowałbym usługi uPlay+ na co najmniej dwa miesiące, jednak będąc realistą przyjmę 3, także za usługę zapłaciłbym 195zł, natomiast cena złotej edycji tej gry na allegro to ok. 250zł. Znowu taniej wychodzi abonament!

O czym należy pamiętać?

Po pierwsze, w powyższych przykładach wybraliśmy najnowsze tytuły danych serii, jednak zmieńmy AC: Odyssey na poprzednią odsłonę, AC: Origin, która wymaga podobnego czasu na ukończenie, jesteśmy w stanie kupić już za ok. 170zł, a więc o 25zł mniej niż zapłacilibyśmy za abonament na czas przejścia gry.

Po drugie, gry typowo "imprezowe"(np. sportowe, w które gramy z kanapy ze znajomymi), bądź nastawione na multiplayer(Np. seria Battlefield czy Tom Clancy's Rainbow Six Siege) nigdy nie wychodzą bardziej opłacalnie w abonamencie, ponieważ są to właśnie te gry, do których wracamy raz na jakiś czas, przy rozważaniu opcji abonamentowej powinniśmy się skupić na grach stricte fabularnych. 

Po trzecie, płacąc za abonament płacimy za dostęp do biblioteki gier i chcąc do nich kiedyś wrócić, ponownie musielibyśmy wykupić usługę. Także trzeba mieć świadomość, że nie są to de facto nasze gry i jeżeli nie jesteśmy typem gracza "przejść i odłożyć na półkę" to abonamenty nie są dla nas.

Na przekór innym - Humble Bundle

Na rynku jest dostępne jeszcze jedno rozwiązanie, które w odróżnieniu od poprzednich, nie oferuje abonamentowego dostępu do gier, a faktyczne gry, do których dostajemy klucze aktywacyjne na konkretną platformę np. Steam i możemy je uruchomić nawet po zrezygnowaniu z usługi. 

Minusem takiego rozwiązania jest to, że de facto nie wiemy jakie gry będą w kolejnych pakietach, gdzie we wcześniej omawianych ofertach mamy z góry określoną bibliotekę gier. Nie znajdziemy tutaj również najnowszych tytułów, nie ma też co liczyć na możliwość zagrania w gry przed ich sklepową premierą.

Cena:
Podstawowa cena wynosi 12$/mc, czyli ok 48zł, jednak decydując się na zakup z góry na 3, 6 lub 12 miesięcy możemy liczyć na nieco niższą cenę. Sprawdź aktualną ofertę.

Gry:
Tutaj nie da się określić konkretnej listy tytułów, w każdym miesiącu dostajemy nowy pakiet i zawsze jest to "niespodzianka", co jednak można określić to to, że zawsze jedna z gier w pakiecie to duży tytuł AAA, a obok niego dostajemy nieco bardziej niszowe gry. Zazwyczaj na pakiet składa się od 8 do nawet 12 gier. Wartość miesięcznych pakietów waha się od 140 do nawet 220 dolarów. 

Z najciekawszych gier, które były dostępne w ostatnich pakietach można wymienić: Assassins Creed: Origins(ok. 100zł bez DLC), Kingdom Come: Deliverance(ok 50zł) czy też Hellblade: Senua's Sacrifice(ok. 80zł).

Subiektywna ocena opłacalności:
Przy tej usłudze możemy mieć 100% pewność, że wartość gier, które dostajemy w kolejnych miesiącach przekracza koszt wykupienia abonamentu. Zazwyczaj gry są tak dobrane, że jest jeden, dwa tytuły, które mają promować ofertę na dany miesiąc to spore hity, które zbierają dobre recenzje, więc w każdym miesiącu zyskamy ciekawą pozycję do naszej kolekcji. Dodatkowo są to gry, które na stałe przypisujemy do naszego konta, więc nie musimy się martwić o możliwość powrócenia do danej gry później :) 

Czy wykupiłbym abonament Humble Monthly?
Raczej nie zdecydowałbym się na wykupienie usługi z góry na dłuższy okres, ponieważ nie mam pewności czy w kolejnych miesiącach pojawi się gra, która mnie interesuje, jednak zawsze jest możliwość dołączenia w trakcie danego miesiąca zyskując kody do gier z aktualnej oferty, więc zawsze śledzę kolejne pakiety i gdy pojawia się tytuł, który chciałbym mieć w swojej kolekcji, a jego cena jako pojedynczej gry jest wyższa niż cena aktywowania usługi to wtedy kupuje ten pojedynczy pakiet.

Możliwości jest wiele

Okazuje się, że w obecnych czasach jest na prawdę wiele sposobów, aby za niewielkie pieniądze zagrać w najnowsze gry AAA, oczywiście zakładając, że nie zależy nam na stałym dostępie za jednorazową opłatę. Czy Wy korzystacie z takich rozwiązań? Czy może wolicie mieć gry "na własność"? 

Dodaj komentarz