Dysk typu SSD czy HDD? Czym się różnią?
Autor: Marek Chmielarz
13-09-2019
Blog Category
Dysk typu SSD czy HDD? Czym się różnią?

Dysk HDD - dostępny na rynku od wielu lat czy dysk SSD - przedstawiciel dużo młodszej technologii. Który z nich wybrać? Jakie są główne różnice między nimi i jak wpływają na pracę komputera

HDD czy SSD - podpowiadamy, który rodzaj dysku będzie odpowiedni dla Ciebie

Kultura pracy - różnice w budowie pomiędzy dyskiem HDD i SSD

Klasyczne dyski HDD, którą są z nami już od ponad dekady, to zdecydowanie dojrzała technologia. Przyglądając się ich budowie zauważyć można, że posiada on ruchome elementy. Znajdziemy tutaj m.in talerz oraz głowicę wraz z mechanizmem pozycjonującym. Dostęp do danych podczas pracy na dysku, jest więc uzależniony od prędkości obrotowej talerza, który podczas pracy generuje drgania, co sprawia, że dysk w trakcie działania może być słyszalny dla użytkownika. 
Kolejnym ważnym efektem obrotu talerza jest jego podatność na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Gdy talerz się kręci, a dysk zostanie gwałtownie przesunięty/uderzony, możemy nieświadomie zakończyć żywot naszego dysku. Oczywiście moment uderzenia musiałby wystąpić podczas pracy na "pełnych obrotach". W komputerach stacjonarnych nie ma to dużego znaczenia, jednak należy mieć to na uwadze, gdy nasz laptop jest wyposażony w dysk HDD.

Dyski typu SSD wyróżniają się brakiem jakichkolwiek elementów ruchomych. Użyta w nich pamięć to pamięć typu flash. Jest to podobna technologia jak ta używana w znanych nam od lat pendrive lub kartach pamięci. Brak mechanicznych elementów przekłada się na bezgłośną pracę, niski pobór energii oraz spore możliwości w kwestii miniaturyzacji, dzięki czemu niektóre modele dysków SSD mieszczą się bezpośrednio na płycie głównej komputera bądź laptopa.
Nie występuje tutaj zagrożenie, ze uderzenie podczas pracy mogłoby całkowicie zniszczyć nasz dysk. 

Wydajność - o ile szybszy jest dysk SSD?

To, że dyski SSD są szybsze niż dyski HDD nie jest żadną tajemnicą. Jednak ile wynoszą te różnice? Czy przeciętny użytkownik jest je w stanie zauważyć?

Tak jak w przypadku wyboru procesora powinniśmy się przede wszystkim zastanowić do czego będzie służył nam komputer, aby stwierdzić czy odczujemy większą wydajność za którą nierzadko przyjdzie nam sporo dopłacić, tak w przypadku dysku większą prędkość odczujemy już podczas uruchamiania komputera. System zainstalowany na dysku SSD będzie gotowy do pracy 2, a czasami nawet 3 razy szybciej niż na HDD. Wszystko zależy od tego czy mowa o świeżo zainstalowanym systemie, czy też już nieco zapełnionym.

Nie ulega więc wątpliwości, że każdy użytkownik odczuje różnice po przesiadce na szybszy dysk, nawet wtedy kiedy komputera używamy głównie w domu, a nie do zastosowań profesjonalnych. Oczywiście mowa tutaj przede wszystkim o prędkości odczytu oraz zapisu, więc dysk SSD sprawi, że komputer będzie szybszy wszędzie tam, gdzie do odczytania/zapisania jest sporo danych np. start systemu, uruchomienie gry, kopiowanie plików, natomiast nie będzie miał wpływu na ilość generowanych klatek na sekundę w grze czy też prędkość renderowania filmu(chociaż tutaj i tak zyskamy już na zapisie gotowego pliku).

Poniżej przedstawiamy konkretne porównanie czasów ładowania systemu oraz kilku wybranych gier:

SSD(Samsung 860 Evo-Series) HDD(Western Digital Blue 7200rpm)
Start systemu Windows 10 Pro 00:11:902 00:54:853
Metro Exodus 00:28:503 00:39:253
Watch Dogs 2  00:16:903 00:43:953
Far Cry New Dawn 00:18:103 00:21:502
Kingdom Come Deliverance 00:06:702 01:00:153
Shadow of the Tomb Raider 00:10:302 01:02:053
Battlefield 5 00:20:903 00:46:352

Jak pokazuje powyższe zestawienie różnice potrafią być na prawdę spore. Niecałe 12 sekund to wręcz błyskawiczne uruchomienie systemu w porównaniu do prawie minuty, co i tak jest świetnym wynikiem w przypadku dysku HDD.

Różnice w czasach odczytów będą tym bardziej odczuwalne im większy pakiet plików do wczytania ma dana aplikacja. Na małych plikach tekstowych, plikach audio oraz fotografiach nie odczujemy większej różnicy. 

Co wybrać? - podsumowanie wad i zalet obu rozwiązań

Kiedy powinniśmy wybrać dysk HDD?

Zawsze wtedy kiedy priorytetem jest dla nas stosunek ceny do oferowanej pojemności. Dyski HDD są zdecydowanie tańsze, za 1TB przestrzeni dyskowej przyjdzie nam zapłacić ok. 180zł, natomiast w przypadku dysku SSD trzeba się szykować na koszt rzędu ok. 450zł.

Jako iż prędkość dysków SSD odczuwamy głównie przy dużych pakietach plików, dysk HDD będzie również świetnym magazynem danych, idealnie sprawdzi się do przechowywania fotografii, muzyki, dokumentów czy filmów.

Kiedy powinniśmy wybrać dysk SSD?

Dzięki niskiemu poborowi mocy, bezgłośnej pracy oraz wytrzymałości na wstrząsy i uderzenia, dysk SSD stanowi idealne rozwiązanie do laptopów oraz notebooków, szczególnie, gdy często zdarza nam się przenosić urządzenia podczas pracy bądź korzystać z komputera w komunikacji miejskiej. 

SSD będzie również oczywistym wyborem dla wszystkich purystów, którzy wymagają od swojego sprzętu najwyższej wydajności w każdych warunkach. Zastosowania profesjonalne oraz poważny gaming to idealne środowiska dla tych dysków.

Wiesz, że nie potrzebujesz dużo przestrzeni dyskowej? Warto wtedy rozważyć zakup dysku SSD o niedużej pojemności np. 120GB, na którym spokojnie pomieścimy system oraz całkiem sporą ilość własnych plików. Na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż kupienie w podobnej kwocie dysku HDD o pojemności 320-500GB, gdzie tak na prawdę w użyciu będzie maksymalnie 20% pojemności dysku. 

Alternatywne rozwiązania?

Na rynku są również dostępne dyski typu SSHD - jest to hybrydowe rozwiązanie, gdzie w jednym dysku mamy niewielką, szybką przestrzeń porównywalną z SSD(np. na system) oraz znacznie większą część działająca tak jak klasyczny HDD. Dzięki temu można uzyskać świetne prędkości dla kluczowych aplikacji, zachowując relatywnie niską cenę, jednak i tak zawsze przyjdzie nam dopłacić do takiego rozwiązania względem zwykłego HDD i biorąc pod uwagę coraz niższą cenę dysków SSD hybrydy powoli znikają z rynku. 

Ostateczny wybór

Najczęściej spotykaną konfiguracją w komputerach stacjonarnych jest niewielki dysk SSD na system oraz kluczowe aplikacje oraz dodatkowy, większy dysk HDD gdzie przechowywane są dokumenty, multimedia oraz gry. Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne, tym bardziej, że większość nowoczesnych komputerów spokojnie pomieści kilka dysków.
Tam, gdzie jesteśmy ograniczeni do jednego dysku, czyli głównie w kompaktowych urządzeniach mobilnych, zdecydowanie lepiej zainwestować w dysk SSD, nawet kosztem mniejszej pamięci RAM. 

Dodaj komentarz