Czym się różni i7-6700 od i7-6700K? Co oznacza M, U lub HQ?
Autor: Marek Chmielarz
13-09-2019
Blog Category
Czym się różni i7-6700 od i7-6700K? Co oznacza M, U lub HQ?

Większość procesorów Intela posiada literkę na końcu nazwy modelu. Jednak co kryje się pod tym symbolem i jakie inne informacje są zawarte w numerze modelu?

Co można odczytać z nazwy CPU Intel Core?

Pełną nazwą procesora od Kalifornijskiego giganta będzie np. Intel Core i5-520M, Intel Core i5-6600K lub Intel Core i5-4460. Jakich informacji dostarczają nam te oznaczenia? 

Która to generacja?

Jest to pierwsze pytanie, na które odpowiada nam nazwa danego procesora. Pierwsza cyfra(bądź liczba) po myślniku określa generację modelu. Więc np. i7-7700K to procesor siódmej generacji. Poniżej prezentacja przykładów z każdej, dostępnej obecnie na rynku generacji:

Generacja: Przykładowy Model:
1 gen. i5-430M
2 gen. i5-2400S
3 gen. i3-3220
4 gen. i7-4010U
5 gen. i7-5700HQ
6 gen. i5-6600K
7 gen. i3-7300T
8 gen. i5-8300H
9 gen. i9-9900KF
10 gen. i7-10310Y

Jak łatwo zauważyć, że jeżeli po oznaczeniu rodziny Intel Core (i3, i5, i7 lub i9) występują tylko 3 cyfry to mamy do czynienia z procesorem pierwszej generacji. 

W ten prosty sposób, podczas rozważania nad dwoma różnymi procesorami, jesteśmy w stanie szybko określić, który z nich jest produktem nowszym. 

Co oznacza K w i7-6700K? Czy jest lepszy od 6700?

Większość dostępnych na rynku procesorów Intel Core posiada na końcu oznaczenia numerycznego dodatkowy symbol, konkretnie literę. Co więc oznaczają poszczególne litery? Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie indeksów oraz informacji jakie mają nam przekazać, oddzielne dla procesorów mobilnych oraz stacjonarnych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że na przestrzeni lat niektóre symbole się zmieniały, więc niektóre funkcje procesora, mogą być informowane za pomocą innej listery, w zależności od generacji procesora.

Procesory do komputerów stacjonarnych:

K - Odblokowany mnożnik, możliwość podkręcenia np. i6-6700K

T - Wersja procesora zaprojektowana z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii - zazwyczaj niższe taktowanie oraz taktowanie Turbo Boost np. i5-2500T

S - Wersja procesora zaprojektowana z myślą o mniejszym zużyciu energii - zazwyczaj niższe taktowanie bazowe i takie samo taktowanie jak w wersji "normalnej" UWAGA! od 9. generacji takie oznaczenia dostały wersje "specjalne" procesorów, które cechują się wyższym taktowaniem np. i7-4770S(Procesor energooszczędny) lub i9-9900KS(Edycja specjalna procesora z odblokowanym mnożnikiem)

Gx - Oznaczenie modelu zintegrowanej grafiki, w którą został wyposażony procesor, spotykane od 10. generacji np. i7-1065G7

F - Brak zintegrowanej karty graficznej, konieczne jest więc podłączenie dedykowanej grafiki np. i9-9900KF

Brak literki - Bazowa wersja procesora, bez "dodatkowych" właściwości

Procesory do urządzeń mobilnych:

M - Procesor bez "dodatkowych" właściwości, używany, aby nie mylić procesorów mobilnych ze stacjonarnymi 

U - Procesor ultraniskonapięciowy, mniejszy pobór mocy niż procesory M, do urządzeń zaprojektowanych z myślą o maksymalizacji czasu pracy na baterii

Y - Jeszcze mniejszy pobór mocy niż procesory U, zaprojektowanie do wykorzystania w najmniejszych urządzeniach mobilnych np. tablety

H - Procesor wyposażony w mocniejsza grafikę zintegrowaną

Q - Procesor czterordzeniowy 

X - Procesor w wersji Extreme, o większej wydajności 

K - Odblokowany mnożnik, możliwość podkręcenia

W przypadku procesorów mobilnych warto również pamiętać, że wiele modeli posiada połączenie wybranych funkcji, możemy więc spotkać się również z następującymi oznaczeniami:

HK - Wydajna grafika + odblokowany mnożnik

HQ - Wydajna grafika + cztery rdzenie

QM - Czterordzeniowy, mobilny procesor

Czy to wszystkie informacje jakie możemy uzyskać z nazwy procesora?

Ostatnią wiadomość jaką przekazuje nam nazwa procesora to jego wydajność, jednak nie jest to bezpośrednie odzwierciedlenie jego mocy obliczeniowej, a raczej sposób na określenie, który z dwóch modeli prezentuje większą moc.

Gdzie ta informacja jest zawarta?

Dla przykładu spójrzmy na procesory i5-4210U oraz i5-4200U, wiemy już, że oba pochodzą z 4. generacji, oba są wersjami ultraniskonapięciowymi, jednak to pierwszy model jest wydajniejszy, ze względu na wyższą cyfrę w środku oznaczenia.

Oczywiście takie porównanie możemy wykonać pod warunkiem, że oba procesory zostały wydane w tej samej generacji, oraz posiadają ten sam symbol na końcu nazwy.

Trzeba również pamiętać, że w skrajnych przypadkach procesor i5(w wersji HQ) może okazać się bardziej wydajny niż i7(w wersji U), także mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika nie zgubicie się wśród mnogości dostępnych modeli i bez problemu określicie, który z nich będzie "lepszy" :)

Dodaj komentarz